Untitled Document
 

Biyografi

 

1971 İzmir doğumlu. 1997 yılı Buca Eğitim
Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü
Resim Ana Sanat dalı mezunu.

 

1998-2001 tarihleri arasında sanat eğitimi üzerine kurduğu işletmede yan sanat dalları olan grafik, heykel ve duvar resmi ile ticari faaliyet gösterdi.  Duvar resmi, grafik tasarım, reklam ve illustrasyon çalışmaları yaptı. Yoğun olarak ana okullarının dekorasyonlarını gerçekleştirdi.

Bunların yanında birçok öğrencisinin akademik başarısını sevinçle kucaklayarak onların sanatçı ve sanat eğitimcisi olmalarının yolunu açtı.

2001 yılında işletmesini kapatarak Milli Eğitim’e Resim öğretmeni olarak geçiş yaptı. Halen, resim öğretmenliği yapan sanatçı, kişisel çalışmalarını da özel atölyesinde sürdürmekte.

 

SANAT HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ,

“Sanatçı olabilmek için yaşantıyı yakalayıp tutmak, onu belleğe, belleği anlatıma, gereçleri biçime dönüştürmek gerekir. Sanatın görevi her zaman insanı bütünlüğü içinde heyecanlandırmak, kendisini bir başkasının yaşamı ile görebilmesini, başkalarında kendisinin olabilecek yaşantıları benimsemesini sağlamaktır.

Sanat insanı parçalanmış bir durumdan birleşmiş bir bütüne dönüştürebilir. İnsanın gerçekleri anlamasını sağlar, onları dayanılır bir biçime sokmasında insana yardımcı olmakla kalmaz, gerçekleri daha insanca, insanlığa daha layık kılma kararlılığını da arttırır. Sanatın kendisi bir toplum gerçeğidir.

Çürüyen bir toplumda, sanat doğru sözlüyse, çürümeyi de yansıtmak zorundadır. Ve toplumsal görevinden kaçmadığı sürece, sanat dünyanın değişebileceğini göstermeli, değişmesine yardım etmelidir.

Bu söylemlerin oldukça iddialı  olduğunu  ama günümüzde uygulanmadığını düşünebilirsiniz. Doğru. Fakat kabul etmek gerekir ki bütün dünyanın da içinde bulunduğu şu andaki kapitalist sistem maalesef ki duyguyu ve düşünceyi soysuzlaştırmakta. İnsanlar madde ile bütünleşmekte.

Yine de sanat adına varlığını sürdürmeye çalışan diğer sanatçı insanların çabalamaktan vazgeçmeyeceklerine inanıyorum. Çünkü sanat ve sanat için üretmek bir yaşam biçimidir ve son derece zor şartlar altında da olsak biz yaşıyoruz, yaşatmaya çalışıyoruz.”

 

RESİMLERİ,

Yağlıboya tekniği ile yaptığı resimlerinde  boya tadını kullanmayı seviyor. Fazla renge girmek yerine seçtiği renklerin grisini bulup her üç rengin alt ve üst tonlarıyla hareket ediyor tuvalin üzerinde, çoğu zaman da lekeci bir anlayışla yaklaşıyor. Soyut ekspresif denebilir  belki bu çalışmalara. “Resim yapmak  son durağı olmayan bir yolculuk gibidir, çalışırken nereye varacağınızı bilemezsiniz, yaptığınız her yeni çalışmayı, yeni bir şeyler öğrenerek bitirirsiniz. Bu yüzden çalışmalarım hakkında net tanımlar getirmemin doğru olmadığını düşünüyorum. Daha gidilecek çok yol var, dolaysıyla da öğrenecek çok şeyim...” sözleriyle kendini ifade eden sanatçı çalışmalarına halen İzmir’de devam etmekte.

 

Açtığı Sergiler

1995 İzmir Özel Fatih Koleji Sergi Salonu (Kişisel Sergi)

2000 Konak Belediyesi Kültür Sanat Merkezi (Kişisel Sergi

2001 İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu (Kişisel Sergi)

2002 Atatürk Kültür Merkezi (Karma Sergi)

2004 Atatürk Kültür Merkezi Öğretmenler Günü (Karma Sergi)

2005 Doğan Art Gallery , İzmir Suluboyacılar Derneği (Karma Sergi)

2005 Doğan Art Gallery (Kişisel Sergi)

2005 UNIVERSIADE 2005 İZMİR Doğan Art Gallery (Karma Sergi)

2006 İzmir Büyükşehir Belediyesi ÇETİN EMEÇ Sanat Galerisi (Kişisel  Sergi)

2006 Kemalpaşa Kaymakamlığı İlçe Halk Kütüphanesi (Kişisel Sergi)            

2006 Egeli Sanatçılar Ankara Kursardt  Gallery Sergisi(Karma Sergi)

2007 Egeli Sanatçılar 2007(Karma Sergi)

2007 Ege Sanat Dergisi YAZ DÖNEMİ SERGİLERİ-2(Alaçatı – Karma Sergi)

Katıldığı Fuarlar;

2005 UNIVERSIADE 2005 İzmir 1. Sanat Festivali  (Palmiye AVM) (Kişisel katılım)

2005 İSTANBUL 2. ARTS&CRAFTS FAIR (Forum Fuarcılık CNR İSTANBUL)(Kişisel katılım)

2005 1. EGEART Sanat Fuarı (Karma katılım)


 
Untitled Document
Anasayfa | Galeriler | Yazıları | İletişim | ©2008 cmgreklam